Skip to main content
Edit entry 

James Howard Walsh

Military

Graduated from West Point in 1935 and joined the AAC. In 1942, he commanded the 97th Bomb Group in England, operations deputy of the 12th Bomb Command, and operations officer of the 47th Bomb Wing (1943). Served as Deputy Commander of the 8th AF. Retired 30 April 1964.

Service

Units served with

  • Headquarters (8th Air Force)

    Headquarters (8th Air Force)


    8th Air Force Headquarters opened in London under the command of General Carl A Spaatz on 19 June 1942. It oversaw all Commands, Wings and Groups engaged in the Strategic Bombing Campaign until February 1944, when it became US Strategic Air Forces in...

  • 12th Air Force

    12th Air Force


    The 12th Air Force was established in the USA during the Second World War to provide the Army Air Force component of Operation Torch (the invasion of French North Africa) in 1942. The Air Force initially moved to England for training before...

  • 5th Bomb Wing

    5th Bomb Wing

    Wing
    The 5th Air Division (5th AD) originated on 19 October 1940 at McChord Field, Washington. Its initial mission was air defense of the northwest United States with three bombardment groups (12th, 17th and 39th) flying early B-17 Flying Fortresses (B-17C...

  • 97th Bomb Group

    97th Bomb Group

    Group
    The 97th Bomb Group flew the Eighth Air Force's first heavy bomber mission from the UK when they bombed a marshalling yard at Rouen on 17 August 1942. Just a month later though the Group were reassigned to the Twelfth Air Force and left England for the...

Events

Event Location Date
Born Carbondale, Pennsylvania 14 December 1911
Biography 1911 – 1963

This is his official U. S. Air Force biography: "Major General James H. Walsh was born in 1911 in Carbondale, Pa. He graduated from the U.S. Military Academy June 12, 1935 and was commissioned in the field artillery.

After graduating from Advanced Flying School, Kelly Field, Texas, in October 1936, the general was transferred to the Air Corps and assigned to the 6th Bomb Group, France Field, Canal Zone. From May 1939 to January 1942 he was assigned to the 2nd and 41st bomb groups, Langley Field, Va. During the early phases of World War II he commanded the 97th Bomb Group in England. In October 1942 he was appointed operations deputy of the 12th Bomb Command and in February 1943 he was named operations officer of the 47th Bomb Wing in Africa and Italy.

General Walsh returned to the United States in February 1944 to become director of operations and training, Third Air Force, Tampa, Fla. From October 1945 to August 1949 he was assigned to Air Force headquarters in the Air Intelligence Division.

Following graduation from the National War College, Washington, D.C., in June 1950, he was assigned to Strategic Air Command Headquarters, Offutt Air Force Base, Neb., as director of intelligence.

General Walsh's next assignment was to the United Kingdom where he commanded SAC's 7th Air Division in 1955 and 1956. He returned to the United States in March 1957 and was assigned to Headquarters U.S. Air Force as deputy assistant chief of staff for intelligence and later became assistant chief of staff. He returned to Strategic Air Command Headquarters in July 1961 to become chief of staff.

In July 1962 General Walsh was named Eighth Air Force deputy commander with headquarters at Westover Air Force Base, Mass.

His decorations include the Silver Star, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Air Medal with three oak leaf clusters and the Brazilian order of the Southern Cross. He is rated a command pilot.

General Walsh was named a Knight of St. George by Pope Pius XII and is a member of the Papal Household."

Retired Santa Fe, New Mexico 30 April 1964

After retirement, he moved to Santa Fe, New Mexico.

Died Albuquerque, New Mexico 10 February 2000

Died of a short illness at St. John's Hospital.

Buried Rosario Cemetery, Santa Fe, New Mexico 14 February 2000

St. Rosario Cemetary, Albuquerque, New Mexico.

Revisions

Date Contributor Update
24 January 2021 03:20:20 466thHistorian Changes to unit associations
Sources

Corrected Unit Connections

Date Contributor Update
21 January 2019 20:15:15 Dieterle Changes to unit associations
Sources

U.S. Air Force official biography.

Date Contributor Update
21 January 2019 20:08:39 Dieterle Changes to media associations
Sources

U.S. Air Force.

Date Contributor Update
21 January 2019 20:00:57 Dieterle Changes to biography and events
Sources

U.S. AIR FORCE > MAJOR GENERAL JAMES H. WALSH.

Date Contributor Update
21 January 2019 19:09:48 Dieterle Changes to highest rank and events
Sources

The Santa Fe New Mexican, 13 Feb 2000, Sun, Page 11.

Date Contributor Update
27 September 2014 18:14:32 AAM AAM ingest
Sources

Drawn from the records of the National Museum of the Mighty Eighth Air Force, Savannah, Georgia / newspaper obituary

Share